EN RU

„Collect&Reflect“ termožaliuzės – aukso medaliu apdovanotas „Lietuvos gaminys 2016”

„Collect&Reflect“ termožaliuzės – aukso medaliu apdovanotas „Lietuvos gaminys 2016”

 „Collect&Reflect“ termožaliuzės sukėlė tikrą revoliuciją, pasyviai taupant energiją. Tarptautinėse parodose ir pristatymuose šiam lietuviškam produktui prognozuojama ypač sėkminga ateitis, o nacionaliniuose “Lietuvos metų gaminio 2016“ apdovanojimuose šios „Ardena“ gaminamos, analogo pasaulyje neturinčios langų uždangos pelnė aukso medalį.

 Panaudoja saulės energiją ir saugo nuo pelėsio

 Revoliuciją sukėlusios termožaliuzės buvo sukurtos po trejus metus trukusių bandymų, kurių metu buvo testuojami įvairūs langų uždengimai. Šių bandymų tikslas buvo – kuo labiau sumažinti šilumos nuostolius. Gaminio kūrėjai – tai lietuvių mokslininkų, inžinierių bendruomenė, susibūrusi į įmonę „SVA“, kuri išskirtines gaminimo ir platinimo teises Lietuvoje perleido įmonei „Ardena“. Anot išradėjų, nepaisant ilgai užtrukusio žaliuzių išdirbimo etapo, jų veikimo principas labai paprastas. Jį labai lengva paaiškinti ir kinui, ir prancūzui, ir vokiečiui. Šis patentuotas lango uždangalas, vasarą atspindi saulės spinduliusir tokiu būdu vėsina patalpą, o žiemą – juos sugeria ir taip šildo.Tokiu būdu taupoma energija, kuri būtų sunaudojama kondicionieriui ar radiatoriams.Taip pat efektyviai valdant saulės energiją nuolat džiovinama lango niša ir neleidžiama veistis pelėsiui. Nors genialu tai, kas paprasta, tačiau teko pagaminti daugiau kaip 50 prototipų, kol rinkai buvo pristatytos unikalios žaliuzės. „Collect & Reflect“ žaliuzės nuo kitų skiriasi unikalia juostelių konstrukcija ir specialiai parinktų medžiagų energinių savybių panaudojimu.

Žaliuzių gamyboje naudojamas nedažytas aliuminis, atspindintis iki 97 proc. infraraudonųjų spindulių ir taip apsaugantis patalpas nuo perkaitimo. Kita, šaltajam sezonui pritaikyta,žaliuzių pusė yra padengta šviesą sugeriančia medžiaga.

Oro temperatūrą reguliuoti leidžia ne tik naudojamos medžiagos, bet ir ypatingos S formos žaliuzių lomelių konstrukcijos, kurios sukuria konvekcinį oro srautą. Šis sprendimas, kai šiluma perduodama per oro srautą, žiemą, vos tik pašvietus saulei, pradeda šildyti patalpas. Kadangi žaliuzių lomelių konstrukcija judina orą, lango nišoje nelieka drėgmės, tad konstrukcija saugo ir nuo pelėsio atsiradimo.

Suskaičiavo, kiek termožaliuzės sutaupo elektros energijos

Siekiant patikrinti, kaip praktiškai veikia termožaliuzės, buvo atliko bandymai, pasitelkiant į pagalbąVilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkus iš Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijos.

Bandymui buvo pasirinkti du identiški kabinetai: viename iš jų buvo sumontuotos „Collect&Reflect“ žaliuzės, o kitame – paprastas roletas. Siekiant ypač tikslių tyrimo rezultatų, visi matuojamų rodiklių duomenys buvo registruojami vienodais laiko intervalais, tai yra kas 5–10 minučių, o matavimų periodas truko daugiau nei 7 dienas.

Patentuota įranga atlikus matavimus, paaiškėjo, jog patalpų, kurių langai buvo uždengti skirtingais uždangalais, temperatūra skyrėsi net trimis laipsniais.

Ką reiškia šis skirtumas? Karštą dieną, norint sumažinti temperatūrą, patalpą reikėtų vėsinti  kondicionieriumi, taigi naudoti elektros energiją. Pasinaudodami bandymo rezultatais, mokslininkai suskaičiavo, jog vienas šių žaliuzių kvadratinis metras gali sutaupyti apie 300 kWh elektros energijos per metus – tiek, kiek per šį laikotarpį sunaudotų elektros prietaisai temperatūros palaikymui.

Gimusios Lietuvoje, pripažinimo pirmiausia sulaukė užsienyje

Vos pristatytos visuomenei termožaliuzės „Collect&Reflect“ sudomino visus – architektus, dizainerius, namų ir butų gyventojus, biurų savininkus. Tokį susidomėjimą lėmė vis populiarėjantis siekis taupyti elektros energiją bei apsaugoti gamtą. Žmonės sąmoningėja, jiems svarbu ne tik finansinis jų veiksmų rezultatas, bet ir socialiai atsakingas elgesys.„Collect&Reflect“ yra naujosios kartos pasirinkimų simbolis, sulaukęs tarptautinio pripažinimo.

„Collect&Reflect” termožaliuzės buvo pristatytos tarptautinėse parodose Anglijoje, Prancūzijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir visur, pasak bendrovės „Ardena“ projektų vadovės Barbaros Litvinovič, sulaukė ypač didelio pasyvaus namo idėją bei statybų sektoriaus naujienas sekančių įmonių susidomėjimo, noro bendradarbiauti. „Juos domina pagrindinės gaminio savybės bei galimybė jas suderinti su visame pasaulyje vis didėjančiais energijos efektyvumo ar namų pasyvumo reikalavimais“, – sako įmonės atstovė, pastebėdama, kad neretai Lietuvoje sukurti produktai ar aukštos kokybės gaminiai yra vertinami už šalies ribų nei vietinėje rinkoje. Lietuvojevis dar labai sunku sulaukti įvertinimo, pripažinimo. Dar net nepradėjus gamybos unikalios termožaliuzės „Collect&Reflect“ pelnė daugelį laimėjimų ir nominacijų tarptautiniuose renginiuose, kol galiausiai 2016 m. pabaigoje buvo įvertintos ir Lietuvos ekspertų – Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurse „Lietuvos metų gaminys 2016“ pelnė aukso medalį.

„Mes įrodėme, kad mūsų gaminamos žaliuzės yra vertos dėmesio ne tik kitose šalyse, bet ir čia, kur jos buvo sukurtos vietos mokslininkų ir pradėtos gaminti mūsų pačių sukurtose gamybos linijose“, – sako bendrovės „Ardena“ projektų vadovė Barbara Litvinovič.

Jau testuojami ir „Collect & Reflect“ autonominio valdymo elementai, kurie leis žaliuzes valdyti išmaniuoju įrenginiu per Wifi ar palikti veikti autonomiškai, pagal aplinkos daviklių duomenis. Jas bus galima integruoti į Protingo namo sistemą.

Galerija