RU EN

Etniniai ir baltų kultūros motyvai rekonstruotoje Lietuvos ambasadoje Prahoje

Etniniai ir baltų kultūros motyvai rekonstruotoje Lietuvos ambasadoje Prahoje

Lietuva turtinga senųjų tradicijų, raštų, etnokultūros. Tai mūsų šalies kultūros ištakos, kurios šiuolaikinio gyvenimo kontekste dažniausiai atrodo pernelyg archajiškos, sunkiai derančios. Interjero architektė INDRĖ DOROFĖJŪTĖ, interjero studijos „In Arch“ vadovė, priėmė iššūkį ir rekonstruojamos Lietuvos Respublikos ambasados Prahoje interjere suvienijo rafinuotą tarpukario architektūrą su  tradiciniais baltiškais motyvais, išsaugodama autentiškumą, pagarbą tradicijoms ir įpindama naujų netikėtų moderno elementų.

Praėjusių metų lapkritį naujai rekonstruotame Lietuvos Respublikos ambasados Prahoje pastate jaučiama tradicijų ir šiuolaikinės architektūros, technologijų dermė. Akį traukia reprezentatyvūs vidaus sprendimai, kuriuose lietuviški ir baltų kultūros motyvai organiškai susilieja su šiuolaikiškomis spalvomis, kokybiškais apšvietimo sprendimais, komfortu. „Diplomatinės atstovybės būstinės interjero projektas sujungia tarpukario architektūrą, lietuvių tautinės kultūros elementus ir šiuolaikinio dizaino potėpius, reprezentuodamas pastato ir Lietuvos, kaip šalies, unikalumą“, –   apie savo kurto interjero idėją pasakoja I. Dorofėjūtė.

Unikalūs apšvietimo sprendimai

Senas tarpukario laikotarpio, 1920 metų, pastatas diktavo savo sąlygas – nelygios sienos ir kampai apsunkino projekto realizavimą, pareikalavo kūrybingumo ieškant, kaip įgyvendinti, optimaliai pritaikyti naujus sprendinius. Daug dėmesio buvo skiriama erdvių perplanavimui, rekonstrukcijos metu liko tik senosios laikančios sienos. Erdviose patalpose buvo suformuotos naujųjų šeimininkų poreikius atitinkančios zonos: reprezentacinės erdvės, valgomasis-posėdžių kambarys, biblioteka, darbo kabinetai ir diplomato šeimai gyventi pritaikytas butas.

Interjere dominuoja lietuviško peizažo spalvos. Šiam įspūdžiui sukurti buvo pakeistos visos sienų, grindų, apdailos medžiagos, durys, baldai, šviestuvai. Medžiagų pagrindą sudaro natūralus ąžuolas, jauki lino ir žalios spalvos tekstilė, metalas. Daugelis interjere naudojamų priemonių buvo atidžiai parinktos arba pagamintos pagal specialų užsakymą, bendradarbiaujant su Lietuvos įmonėmis. Šios padėjo įgyvendinti pačius sudėtingiausius sumanymus.

Siekiant modernumo, šalia lietuviškų raštų ir elementų buvo naudojami šiuolaikiniai technologiniai sprendimai. Pavyzdžiui, konsuliniame kabinete, dekoratyvinio betono sienoje, subtiliai įspausti lietuviški raštai – šiuolaikiškas lietuviško paveldo akcentas. Jų tekstūrą pabrėžia iš viršaus krintanti LED šviesa. Specialiai bibliotekos erdvei suprojektuotas šviestuvas, įmontuotas tarp autentiškų kesoninių lubų, primena lietuviškos verpstės motyvą. Pagrindinėje reprezentacinėje pirmojo aukšto erdvėje per visą sieną sumontuotose metalinėse plokštėse prie lubų išfrezuotas lietuviškas raštas, kurį paryškina medinė apdaila ir specialus apšvietimas.

Dirbti buvo lengva, kai sudėtingiausius uždavinius nuotoliniu būdu pagal tiksliai paruoštus planus atliko savo srities profesionalai. Pavyzdžiui, įmonės „Ardena“ apšvietimo specialistų komanda įgyvendino šviečiančių lubų sprendimus, pritaikydami šiuolaikines šviesos technologijas. Jie pristatė verpstės modulius su integruotomis šviesos diodų lempomis, kuriuos beliko sumontuoti lubose. Akcentiniam apšvietimui buvo naudojami populiarūs, laiko patikrinti šviestuvėliai, pabrėžiantys raižinių idėją.

Tarpukario architektūra su etnokultūros pėdsakais ir skandinaviška Stilistika

Architektė I. Dorofėjūtė siekė sukurti laikui nepavaldų ir ne tik lietuviams artimą interjerą, todėl dizaino pagrindui pasirinktas modernus skandinaviškas stilius. Jis sukuria artimumo, patrauklumo įspūdį. Projekto sėkmę rodo teigiami įvairių šalių svečių vertinimai.

Neperkrautam erdvių dekorui yra panaudoti baltų simbolika paženklinti atributai, kuriems magijos suteikia tinkamai lūžtanti šviesa. Lietuvos ambasados pastatui buvo suprojektuotas Vytis, pagamintas iš perforuoto ąžuolo masyvo, kurio forma išsiuvinėta lininiais siūlais. Toks lietuviško siuvinėjimo kryželiu elementas, pateiktas kitokia, šiuolaikiška forma, dar kartą pabrėžia ambasados interjerui būdingą autentikos ir modernumo jungtį.

Dar vienas iš svarbių etnokultūros motyvų – šiaudai. Reprezentacinės erdvės ir valgomojo-posėdžių kambario kėdžių atlošuose įpinti ratano intarpai susisieja su virš stalo kabančiu įspūdingu lietuviško sodo formos šviestuvu. Jis specialiai šiam projektui su UAB „Ardena“ apšvietimo ekspertais pagamintas iš žalvarinių vamzdelių.

Kūrybiniai sprendimai greta kokybiškų interjero elementų

Paklausta, ar tokį įspūdingą ir kupiną lietuviškų tradicijų interjerą galima sukurti iš rinkoje randamų dekoro elementų, „In Arch“ vadovė Indrė pabrėžia, kad svarbiausia – numatyti taiklius akcentus. Unikalūs sprendiniai tampa idėjos pagrindu, o visuma nesunkiai sukuriama kiekvienam prieinamais baldais, audiniais, šviestuvais.

Interjero autorė ypač akcentuoja apšvietimo sprendimus, nes būtent jie leido šalia tradicijų, autentiškų raštų atskleisti šiuolaikines LED technologijų galimybes. Taip pat, siekiant įgyvendinti skirtingus laikotarpius, tautodailę ir modernią skandinavišką stilistiką jungiančią interjero viziją, buvo parinkti pasaulines tendencijas atitinkantys Europos gamintojų (pvz., „Maytoni“, „Elstead Lighting“, „MM Lampadari“) šviestuvai. Jie puikiai papildė unikalius „In Arch“ sukurtus sprendinius.

 

INTERJERĄ KŪRĖ INDRĖ DOROFĖJŪTĖ, „IN ARCH“ VADOVĖ

LEONO GARBAČAUSKO NUOTRAUKOS

Galerija