EN RU

Lauko apšvietimas – menas išryškinti aplinkos grožį

Lauko apšvietimas  – menas išryškinti aplinkos grožį
Norintiems namuose jaustis komfortiškai ir jaukiai, svarbu stilingai ir funkciškai įrengti ne tik interjerą, bet ir eksterjerą – namo išorę bei visą sklypo teritoriją. Svarbi eksterjero detalė – lauko apšvietimas, kuris gali pabrėžti gražiąsias kiemo puses bei akcentus.

Apšvietimo sprendimai – iki klojant pamatą

Nors į gyvenamuosius namus daugelis keliasi pirmiausia dėl galimybės turėti išpuoselėtą lauko erdvę, apšvietimo klausimą neretai atideda vėlesniems statybos etapams, o tuomet įgyvendinti tinkamus sprendimus yra brangiau ir sudėtingiau. Kad gyventojams tektų priimti kuo mažiau kompromisų ir apšvietimas būtų subalansuotas, bendrovės „Ardena“ ekspertai ragina lauko apšvietimą planuoti kuo ankstesniame statybų etape, idealiu atveju – dar tik projektuojant namą.

Uždelstas lauko apšvietimo planavimas yra pirmoji klaida, kurią daro naujakuriai. Tai dienraščiui sakė bendrovės „Ardena“ vadybininkė Jolanta Kijakovska. Neretai pasirūpinti apšvietimu gyventojai susigriebia prieš klodami trinkeles ar jau pasodinę augalus. O tai reiškia, kad jų galimybės pritaikyti geriausius apšvietimo sprendimus tampa ribotos.

„Pavyzdžiui, pasikonsultavę su specialistais žmonės susivokia, kad vietoje vieno namo sienoje išvesto laido galėjo išvesti tris laidus ir vietoje vieno šviestuvo įsirengti tris, nes toje vietoje daug šviesos nereikia“, – pasakojo įmonės atstovė.

Dar blogiau, kai pavėluoti apšvietimo sprendimai kelią pavojų. Tinkamai nenumačius šviestuvų vietų ir nepasidarius jų pajungimui tinkamų įvadų iškyla grėsmė netinkamai atvesti elektros laidus ir kabelius; išorėje besimėtantys prailgintuvai ir į juos pajungti šviestuvai lauke dėl drėgmės ir temperatūrų skirtumų gali tapti ypač pavojingi.

Jaukumas ir saugumas

Planuojant lauko apšvietimą taip pat labai svarbu atsižvelgti į tai, kokioje vietoje stovi namas – ar gyvenvietėje, kur sutvarkyta infrastruktūra ir šviesos suteikia gatvės žibintai, ar vienkiemyje, kur tvyro aklina tamsa. Geriau apšviestose teritorijose dėmesį galima kreipti ne į šviesos srautą, o jos dekoratyvumą – šviesa papuošti namą ir visą teritoriją. Tuo tarpu tamsiose teritorijose pirmiausia reikėtų galvoti apie pirminę šviesos funkciją – komfortišką matomumą, kad jaustumėmės ir saugiai, ir jaukiai.

Tyrimai yra nustatę, jog gerai suplanuotas apšvietimas yra tiesiogiai susijęs su gyventojų saugumu, nes ženkliai sumažina nusikalstamumą. Be to, apšviestose erdvėse įvyksta mažiau nelaimingų atsitikimų, kurie atsitinka užkliuvus ar atsitrenkus į neapšviestus objektus.

Todėl tinkamam funkciniam apšvietimui suprojektuoti, kaip pabrėžia „Ardena“ specialistai, reikėtų numatyti galimus judėjimo kieme scenarijus. Svarbu apšviesti ne tik lauko duris, terasą, įvažiavimo ir garažo vartus, pagrindinį takelį, baseiną, jei toks yra, bet taip pat apgalvoti, kaip apšvietimas galėtų dar padidinti namo saugumą. Ypač rekomenduoja vengti „aklųjų” zonų aplink namo perimetrą (palei langus) – geriausia, kai šviestuvų skleidžiama šviesa persidengtų ir nesusidarytų tarpų, kuriais dažniausiai pasinaudoja vagys įsilaužimo metu.

J. Kijakovska pastebi, kad nepasitarus su specialistais gyventojai pridaro klaidų. Pavyzdžiui, aklai atkartoja tai, kas patiko pas draugus namuose. „Būna, žmonės apsilanko pas draugą, pamato, kad jis įsirengė kažkokį gražų akcentinį apšvietimą ir užsimano tokio paties. Tačiau pasidaręs lygiai taip pat nusivilia, nes, pasirodo, šviesos trūksta. Taip gali nutikti, jei draugas gyvena vietoje, kurioje išvesta infrastruktūra ir akcentinio apšvietimo visiškai pakanka, o kito žmogaus namas stovi vienkiemyje, aklinoje tamsoje“, – paaiškino ji.

Šviesos trūkumas sukuria ne tik nesaugumo jausmą, bet ir nejaukią atmosferą. „Jei už lango yra labai menkas apšvietimas, tamsiu paros metu žmogus lange matys save, o ne tai, kas yra už lango. Labai nejauku, kai suloja šuo, o tu nežinai, kas dedasi lauke – galbūt kažkas stovi už lango ir žiūri į tave“, – perspėjo pašnekovė.

Iš anksto tinkamai neįvertinę aplinkos sąlygų vėliau žmonės imasi įrenginėti papildomus šviestuvus. Tačiau toks šviestuvų „lipdymas“, ekspertės manymu, gali sugadinti eksterjerą.

Tad svarbu įvertinti tinkamą šviestuvų galingumą ir skleidžiamą šviesos kiekį, numatyti, kokiame aukštyje jie bus montuojami ir ar pasirinktas apšvietimas padės įgyvendinti keliamus tikslus. Funkciniam apšvietimui nebūtina naudoti dekoratyvius šviestuvus – puikiai tinka ir integruoti šviestuvai su judesio davikliais, kurie užsidega tik esant reikalui.

Pabrėžia teritorijos grožį

Norintiems, kad eksterjero apšvietimas ne tik atliktų funkciją, bet ir papuoštų aplinką, reikia atsižvelgti į landšafto privalumus, pastatų formas. Jeigu kurioje nors namo pusėje dominuoja stiklinis fasadas, ten rekomenduojama išnaudoti vidaus apšvietimą.

Lauko apšvietimo klausimus rekomenduojama spręsti ne tik su architektu ar dizaineriu, bet ir apšvietimo bei apželdinimo specialistais. Jie ypač pasitarnauja planuojant dekoratyvų apšvietimą, kuriuo pabrėžiamas kiemo grožis, pavyzdžiui, išryškinami kieme augantys augalai.

„Jei norime gražiai įsirengti sklypą, vien tik pasodinti pušį ar kitą gražų medį nepakanka, nes šis tamsoje nebus matomas. O juk Lietuvoje tamsos turime labai daug. Vadinasi, jei sklype esame apšvietę vieną takelį, tai tamsiu paros metu pasislėps visas sklypo grožis, – akcentavo J. Kijakovska. – Dekoratyvinių šviestuvų yra labai daug ir įvairių, taigi, juos galima pritaikyti prie augalų. Pavyzdžiui, pušį reikėtų apšviesti šilta šviesa, o beržą – šalta, nes taip išryškėja jo kamienas.“

„Ardena“ ekspertai taip pat pabrėžia, kad fasadai, takeliai, terasos, dekoracijos apšviečiamos tik šiltomis spalvomis, o šalta spalva tinka vandeniui apšviesti – jis tampa skaidresnis, švaresnis, gilesnis.

Keičiasi skonis

„Ardena“ ekspertai pabrėžia, kad viena svarbiausių taisyklių, kad lauko apšvietimas būtų estetiškas – saikas, nes maloni prieblanda visada geriau nei per intensyvus apšvietimas. Užtikrinti balansą reikėtų ne tik planuojant šviestuvų kiekį, bet ir renkantis jų modelius bei stilių. Estetika neatsiejama nuo racionalumo.

J. Kijakovskos pastebėjimu, pastaruoju laikotarpiu labai madingi modernaus eksterjero šviestuvai, pasižymintys betono konstrukcijomis, taip pat keistų formų šviestuvai iš medienos. Naujovių atsiranda ir klasikinių šviestuvų segmente. Tiesa, pastaruoju laikotarpiu labai madingas skandinaviškas interjeras lėmė, kad lietuviai prisipratino minimalistines eksterjero šviestuvų formas ir nebūtinai koncentruojasi ties klasikiniais žibintais.

Taip pat pastebima, kad lauko apšvietimui vis plačiau naudojami naujos kartos diodiniai šviestuvai (LED), kurie pasižymi energetiniu efektyvumu ir ilgaamžiškumu. Tokio tipo šviestuvai puikiai tinka takams nužymėti ir detalėms akcentuoti.

Tačiau sparčiai populiarėjant LED tipo šviestuvams ir didėjant jų pasiūlai, su šių šviestuvų specifika nesusipažinę klientai neretai nusivilia savo pirkiniais. „Apšvietimas LED tipo šviestuvais šiais laikais yra dominuojantis, tad rinka didelė – pvz. mūsų asortimente siūloma įvairių lempučių už įvairiausią kainą. Be profesionalios pagalbos rinkdamiesi žmonės dažnai pasimeta. Be to, išgirdę iš draugų, kad LED lemputės greitai perdegė, vėliau patys jų prisibijo. Tačiau svarbiausia rinktis gerą gamintoją ir žinoti keletą niuansų. Pavyzdžiui, parduotuvėje pagal kainą pasirinkus net ir žinomo gamintojo lemputę ir įsukus ją į lauko šviestuvą ši gali tarnauti vos pusę metų ar dar trumpiau. Nusipirkus antrą tokią pačią, ši ir vėl greitai perdega, ir žmogus nusivilia LED apšvietimu. Nors visa bėda yra ne bloga lemputė, o tai, kad ji nėra skirta laukui. Ant laukui skirtos lemputės dėžutės turėtų būti parašyta, kad ji tinkama temperatūrai iki -20 laipsnių“, – pasakojo J. Kijakovska.

„Ardena“ taip pat perspėja: jei šviestuvas yra su keičiama LED lempute, tuomet jai perdegus tereikia ją pakeisti kita pasirinkto modelio lempute. Visai kas kita, jei šviestuvai yra su integruotais LED šaltiniais. Rinkoje labai daug nepatikimų šviestuvų su integruotu LED apšvietimu – jie dažnai perdega anksčiau laiko ir tuomet reikia keisti visą šviestuvą. Vartotojui pasiseka, jei pavyksta surasti pardavėją, kuris suteikia garantinį aptarnavimą, tačiau pasitaiko atvejų, kai perkama internetu iš užsienio ir nebūna į ką kreiptis. Tuomet lauko apšvietimas pareikalauja dvigubų investicijų.

Tad visada rekomenduojama įsitikinti gamintojo patikimumu ir įvertinti jo suteikiamas garantijas. Įprasta, kad šviestuvams suteikiama 2 metų garantija, tačiau reiktų rinktis kuo ilgesnį taikomą garantinį terminą. „Mes labiausiai rekomenduojamų lauko šviestuvų asortimentą atrinkome iš populiarių, ilgametes tradicijas turinčių gamintojų – vienas žinomiausių ir universaliausiai pritaikomų daugelio eksterjeruose „Philips„, „Nowodvorski Lighting”, o ieškantys klasikinės stilistikos ar labiau išreikšto dizaino variantų – „Elstead Lighting”, „Moretti Luce” ir „Landa”.” – pokalbį užbaigia „Ardena” apšvietimo projektų vadovė.

Publikuota www.lzinios.lt

Galerija